Skialpinizmus je zimný šport, ktorý jednoznačne patrí medzi tie náročnejšie. Minimálne čo sa kondície a lyžiarskych schopností týka. Tento šport sa stáva stále obľúbenejším. Spája v sebe to najlepšie z turistiky a lyžovania. Teda výšľap na zasnežený kopec a jeho zlyžovanie naspäť dolu. Na to však treba mať to správne vybavenie.
Skialpové lyže a skialpové lyžiarky sa v mnohom od tých zjazdových líšia. Spojené sú špeciálnymi typmi viazaní, ktoré umožnia komfortný výšľap na lyžiach i bezpečný zjazd dolu z kopca. Mať so sebou vhodné príslušenstvo, ktoré sa využíva hlavne pri šliapaní do kopca. Či už stúpacie pásy, skialpové mačky známe aj ako haršajzne, alebo sprej s lepidlom a škrabku.
Dôležité je zabezpečiť si aj vhodné oblečenie, ktoré vás udrží v suchu a v teple. Odvedie nadbytočné teplo pri stúpaní, no chráni pred chladom a vetrom. Skialpové nohavice či bundy, ktoré sú vhodné do každých podmienok vás chránia pred chladom aj vlhkosťou. Bezpečnosť je pri každom športe dôležitá. Preto by mal mať každý skialpinista bezpečnostnú výbavu v podobe prilby, sondy, lopatky a vyhľadávača vždy so sebou.