CESTNÁ CYKLISTIKA

Vitajte vo svete cestnej cyklistiky! Objavte cestné bicykle z rodiny Van Rysel, ktoré vynikajú výborným pomerom ceny a výkonu, ako aj široký výber kvalitného oblečenia, obuvi, prilieb a doplnkového vybavenia.Obľúbené produkty

Dvojité brzdenie a ľahké prehadzovanie rýchlostí. Tento bicykel je prispôsobený ženskej postave a môžete pokojne vykonávať cestnú cyklistiku.

Zobraziť produkt

Van Rysel kladie dôraz na výkon, preto je tento ľahký bicykel (8,9 kg) aj veľmi rýchly. Hliníkový rám, vidlica z uhlíka/hliníka, kolesá Campagnolo, to najlepšie z Talianska a Flámska.

Zobraziť produkt

CESTNÁ CYKLISTIKA


Cestnej cyklistike sa na Slovensku venuje stále väčšie množstvo ľudí a to aj napriek frekventovaným, nie príliš kvalitným cestám a rizikám, ktoré jazda po nich prináša.

Čo je teda na cestnej cyklistike také atraktívne?
V prvom rade je to nepochybne rýchlosť. Tá je pri cestnej cyklistike návyková. K rýchlej jazde je potrebné pristupovať s rešpektom, myslieť v prvom rade na svoje zdravie a schopnosti. Cestný cyklista dosahuje pri bežnej jazde rýchlosť od 25 do 40 kilometrov za hodinu. V zjazde, môže dosiahnuť rýchlosť od 60 až po 90 kilometrov za hodinu. Postupom času však získate istotu a rýchlosť si začnete viac vychutnávať.

Cestný bicykel je skvelou voľbou aj pre tých, ktorí radi objavujú krajinu. Jazda na cestnom bicykli vám umožňuje prejsť dlhšie úseky ciest, v porovnaní s jazdou na horskom bicykli, alebo s pešou turistikou.

V každom kraji je možné nájsť aj kvalitné, menej frekventované cesty, z ktorých sú úžasné výhľady, budú pre vás výzvami a preveria vaše schopnosti. Na konci cyklovýletu si užijete ten krásny pocit, že ste to zvládli.

Na Slovensku sa postupne budujú aj nové cyklochodníky, ktoré prispievajú k bezpečnosti pre tých, ktorí neradi zdieľajú cestu s automobilmi.

Cestných bicyklov je viacero typov, môžeme ich rozdeliť podľa geometrie, materiálov a komponentov.

Rozdelenie podľa geometrie

Väčšinou sa stretnete s 3 typmi geometrie rámu a to vytrvalostnou, výkonnostnou alebo zameranou na aerodynamiku, na úkor mierne vyššej hmotnosti, avšak postupne sa začínajú vyrábať aj elektrické cestné bicykle.

Vytrvalostné, nazývaná aj endurance geometria, je zameraná najmä na dlhšie výjazdy. Bicykel je navrhnutý tak, aby cyklista mohol sedieť viac vystretý, neprenášal veľkú časť váhy na ruky a tým sa vyhol bolesti chrbta, trapéz, či rúk, aj pri dlhších výjazdoch.

Výkonnostné bicykle majú agresívnejšiu geometriu, vyššiu tuhosť rámu a nízku hmotnosť, ktorú oceníte v náročnejších stúpaniach. Takéto bicykle sú určené aj na preteky. Umožňujú dosiahnuť vyššiu rýchlosť, avšak na úkor pohodlia.

Aerodynamické bicykle majú najagresívnejšiu geometriu a posed a teda sú najmenej vhodné na dlhé výjazdy z hľadiska pohodlia. Majú však špeciálne profilované rámové trubky, pre dosiahnutie čo najväčšej aerodynamiky. Testujú sa vo veterných tuneloch a každoročne sú inovované. Vynikajú aj svojou tuhosťou, čo oceníte na rovinatých terénoch, no v kopcoch vás ich tuhosť môže naopak potrápiť.

Rozdelenie podľa materiálov

Hliníkové bicykle sú pomerne ľahké, nehrdzavejú a ich hlavnou výhodou je nízka cena a odolnosť. Väčšina hliníkových rámov má karbónovú vidlicu pre zvýšenie pohodlia. Nevýhodou, oproti celokarbónovým rámom, je váha a veľmi náročná až nemožná oprava pri poškodení. Hliníkové rámy sú menej komfortné, nakoľko nedokážu tak dobre pohlcovať vibrácie a časom strácajú svoje vlastnosti.

Karbónové bicykle sú ľahšie, tuhšie a efektívne pohlcujú vibrácie. Sú pohodlnejšie a dajú sa pri malých poškodeniach opraviť. Ich nevýhodou je vyššia cena a pri páde je omnoho väčšia šanca na poškodenie až prasknutie. Toto je však častokrát možné špeciálnou technológiou zlepiť.

Rozdelenie podľa typu kolies

Typy kolies cestných bicyklov sa rozlišujú podľa šírky plášťov a podľa materiálu, z ktorých sú samotné kolesá vyrobené.

Bežné sú opäť dva typy materiálu a to hliník a karbón. Hlavný rozdielom je hmotnosť. Karbónové kolesá sú ľahšie, vhodnejšie pre udržanie konštantnej rýchlosti a zlepšujú aerodynamiku. S týmto typom kolies je potrebné zvýšiť pozornosť pri silnom vetre, najmä ak majú vysoký profil. Vietor vám totiž môže spôsobiť problémy a prinajhoršom aj pád

Rozdelenie podľa typu bŕzd

Pri brzdách máte na výber z dvoch variant a to ráfikové alebo kotúčové brzdy.

Kotúčové brzdy sú vo svete cestnej cyklistiky čoraz viac obľúbené, a to z pádnych dôvodov. Zvyšujú efektivitu brzdenia, najmä v krízových situáciách, kedy potrebujete zabrzdiť čo najrýchlejšie, alebo pri rýchlych zjazdoch. Oceníte ich aj pri daždi, alebo na mokrých cestách, kedy je rozdiel v brzdnej dráhe oproti ráfikovým naozaj výrazný. Jedinou nevýhodou je vyššia hmotnosť a mierne vyššia cena oproti ráfikovým.